از حریم خصوصی‌تان محافظت کنید

از بیت‌کوین معمولا به عنوان شبکه پرداختی یاد می‌شود که افراد در آن ناشناس هستند. اما در واقعیت بیت‌کوین احتمالا شفاف‌ترین شبکه نقل و انتقال در جهان است. با این همه اگر به درستی از امکانات آن استفاده شود می‌توان در آن به مرتبهٔ قابل قبولی از حفظ حریم خصوصی رسید.  به خاطر داشته باشید که تشخیص و استفاده از امکانات موجود برای حفظ حریم خصوصی همواره از وظایف فردی است.

مفهوم ردیابی در بیت‌کوین را درک کنید

بیت‌کوین با مرتبه ای از شفافیت که کار می‌کند که بسیار نادر و بی‌مانند است. اکثر مردم با این اندازه از شفافیت آشنایی نداشته و روش برخورد با آن را نمی‌دانند. تمام تراکنش‌های بیت‌کوین برای عموم قابل مشاهده هستند، قابل ردیابی هستند و به طور دائم در شبکهٔ بیت‌کوین باقی می‌مانند. آدرس های بیت‌کوین تنها منابعی هستند که تخصیص بیت‌کوین‌ها و اینکه آنها به کجا فرستاده شده‌اند را تعیین می‌کنند. با اینکه این آدرس ها به طور محرمانه توسط نرم افزارهای کیف‌پول (Wallets) افراد تولید می‌شوند اما به محض استفاده به همراه تمامی تاریخچهٔ معاملات شان لو خواهند رفت.

هر فردی می‌تواند موجودی و تمام نقل و انتقالات مربوط به یک آدرس بیت‌کوین را به سادگی مشاهده کند. از آنجایی که کاربران معمولا برای دریافت خدمات یا خرید محصول نیاز دارند تا هویت یا سایر اطلاعات شان را وارد کنند، (به عنوان مثال ورود آدرس پستی در یک سایت فروش اینترنتی) آدرس‌های بیت‌کوین نمی‌توانند به طور کامل ناشناس بمانند. از آن جایی که زنجیره بلوکی (Blockchain) دائمی است باید توجه داشته باشید که چیزی که هم اکنون قابل ردیابی نیست ممکن است در آینده به سادگی قابل ردیابی باشد. بنا بر دلایل گفته شده آدرس های بیت‌کوین باید تنها یک بار استفاده شوند و کاربران باید از افشا کردن آدرس‌های خود پرهیز کنند.

از آدرس‌های جدید برای دریافت مبلغ استفاده کنید

برای حفاظت از حریم خصوصی‌تان شما باید به ازای هر واریز تنها از یک آدرس بیت‌کوین استفاده کنید. علاوه بر این شما می‌توانید از کیف‌پول‌های جداگانه برای مقاصد مختلف استفاده کنید، با این روش می‌توانید با ایزوله کردن هر کدام از تراکنش‌هایتان پیدا کردن هرگونه ارتباط بین آنها را غیرممکن سازید. بدین ترتیب کسانی که به شما پول ارسال می‌کنند نمیتوانند سایر آدرس‌های بیت‌کوین شما را شناسایی کنند و به تراکنش های خروجی شما پی‌ببرند. اکثر نرم‌افزارهای مدرن کیف‌پول مانند Electrum یا Mycelium این قابلیت را به شکل پیش فرض یا در قالب HD wallet ارائه می‌دهند.

در محیط‌های عمومی هوشمندانه عمل کنید

اگر حریم خصوصی برای شما اهمیت دارد به جز موارد خاصی که هدف شما دریافت کمک‌های عمومی و یا پرداخت‌هایی با شفافیت کامل باشد باید از افشای یک آدرس بیت‌کوین در هر بستر عمومی‌ای مانند یک وب‌سایت یا شبکه‌های مجازی پرهیز کنید. اگر زمانی این کار را کردید به خاطر داشته باشید که اگر مبالغی را از آن آدرس به سایر آدرس هایتان منتقل کنید آن تراکنش‌ها از طریق تاریخچهٔ آدرسی که به طور عمومی منتشر کرده‌اید برای همگان قابل مشاهده خواهد بود. علاوه بر این باید هوشیار باشید که اطلاعاتی از خریدها و تراکنش هایتان که منجر به شناسایی آدرس بیت‌کوین شما شود را منتشر نکنید.

(Visited 11 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *