بیت کوین و بلاکچین برای پیرمرد‌ها

آلبرت اینشتین: تا هنگامی که نتوانید چیزی را برای مادربزرگ تان توضیح دهید آن را نفهمیده‌اید.

زنجیرهٔ بلوکی یا بلاکچین چیست؟

در دنیای واقعی مردم با یکدیگر داد و ستد کرده و پول را منتقل می‌کنند. برای مثال شایان بدهی خود را برای نگین واریز می‌کند، نگین حقوق کارمندش هادی را پرداخت می‌کند و هادی برای دوست خود یک تابلوی نقاشی هدیه می‌خرد و مبلغی را به هنرمند پرداخت می‌کند.

 

در دنیای دیجیتال ما نیاز به سیستمی داریم که مشخص کند پول هم اکنون در اختیار چه کسی است و چه کسی به چه مقدار به کدام فرد پرداخت کرده است. تا مدت ها روش قابل اتکایی که نیازمند اعتماد به نفر سومی نباشد (دولت،بانک و غیره) برای این کار وجود نداشت تا این که فردی به نام ساتوشی ناکاموتو روشی برای مدیریت و تایید اطلاعات پرداخت ابداع کرد و برپایهٔ آن بیت کوین را ساخت. این روش زنجیرهٔ بلوکی (Block chain) نام دارد.

زنجیرهٔ بلوکی چگونه کار می‌کند؟

در این روش تعدادی از نقل و انتقالات بین کاربران که صحت آنها توسط امضای دیجیتال تایید شده در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند که به آن بلوک (block) گفته می‌شود. پس از اینکه بلوک تشکیل شد (بلوک بسته به تعداد داد و ستدها در آن زمان می‌تواند شامل تعدادی تراکنش باشد)، سیستم از همه میخواهد یک معمای پیچیدهٔ ریاضی را که با استفاده از اطلاعات موجود در بلوک به دست می‌آید را حل کنند. در اینجا مسابقه برای حل معما شروع می‌شود.

مردم با استفاده از دستگاه‌های محاسباتی‌شان (لپ تاپ،کامپیوتر رومیزی، گوشی موبایل و کامپیوترهای بسیار قدرتمند) شروع به حدس زدن جواب معما می‌کنند. هرکس که بتواند زودتر از بقیه به جواب درست برسد جواب خود را به سیستم اعلام می‌کند و پس از تایید چند سکه به عنوان جایزه دریافت می‌کند.

کار بلوک در اینجا تمام است سپس نوبت بقیهٔ نقل و انتقالات، بلوک جدید و معمای جدید است. هر چقدر تعداد افراد شرکت کننده در مسابقهٔ حل معما بیشتر باشد، سیستم معماهای پیچیده‌تری را تولید می‌کند تا احتمال اینکه چند نفر به طور همزمان به جواب برسند پایین بیاید و مدت زمان حل معما برای هر بلوک تقریبا همیشه ثابت بماند. هر بلوک در این سیستم شامل اطلاعات بلوک پیش از خود نیز هست بنابراین با حرکت در زنجیرهٔ بلوک‌ها می‌توان به اولین نقل و انتقالات نیز رسید.

با این روش دارایی تمام افراد و تمام نقل و انتقالات به طور واضح و شفاف برای همگان در دسترس است و امکان تغییر و فریب سیستم به کمترین حد خود می‌رسد زیرا همانطور که گفته شد معمای مطرح شده با استفاده از اطلاعات موجود در بلوک ساخته می‌شود پس با تغییر اطلاعات در یک بلوک میانی معمای متفاوتی وجود خواهد داشت که جواب آن در سیستم وجود ندارد در نتیجه تمامی بلوک های بعد از آن بی اعتبار خواهند بود و حمله به راحتی خنثی می‌شود.

نمایی ساده‌ از طرز کار بلاکچین و بیت‌کوین

ماینر چه کسی است؟

ماینرها یا معدن کاران (miners) بیت‌کوین کسانی هستند که با اتصال به شبکه شروع به حل معماها و دریافت جوایز می‌کنند.یک ماینر ممکن است تنها با استفاده از کامپیوتر شخصی خودش اقدام به محاسبه و تلاش برای حل معما کند و یا اینکه در یک سولهٔ بزرگ با استفاده از تعداد بسیار زیادی از کامپیوترها و چیپست ها (در اصطلاح مزرعه یا Farm) در پی زودتر حدس زدن جواب باشد.

 

یک مزرعهٔ برداشت بیت کوین در اوکراین
(Visited 88 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *