تولد 10 سالگی بیت‌کوین مبارک

امروز ۳ ژانویه ۲۰۱۹ دهمین سالگرد تولد بلاک پیدایش بیت‌کوین است. اتفاقات زیادی در این ۱۰ سال در این حوزه رخ داده است. اما همه چیز از این بلاک شروع شد ۱۰ سال پیش ساتوشی ناکاموتو سازنده بیت‌کوین این بلاک را ساخته و به دنیا عرضه کرد. این بلاک شامل اولین ۵۰ بیت‌کوین ماین شده می شود و البته امکان خرج کردن آن برای هیچ کس وجود ندارد. بلاک پیدایش همچنین شامل تکه از روزنامه تایمز انگلیس است ” ۰۳/ژانویه/۲۰۱۹ صدراعظم در آستانه دومین کمک مالی به بانک‌ها است. “  که اشاره‌ای به تاریخ تولد بیت‌کوین به همراه کنایه ای به بانکداری مرسوم در آن نهفته است.  این خط اثبات می‌کند که هیچ بلاکی پیش از این تاریخ استخراج نشده است.

بلاک پیدایش بیت‌کوین (genesis block)

پاداش موجود در بلاک پیدایش بیت‌کوین غیر قابل استفاده است و کسی نمی‌داند چرا ساتوشی چنین تصمیمی گرفته است. بلاک پیدایش بصورت هارد کود(hard-code) در نرم‌افزار گنجانده شده است. و تقریبا تمام رمزارزهایی که از بیت‌کوین انشعاب یافته اند نیز بلاک پیدایش غیر قابل مصرفی مانند آنچه در بیت‌کوین وجود دارد را شبیه سازی کرده اند.

هش بلاک‌پیدایش به عنوان اولین بلاک بیت‌کوین به‌صورت زیر است:
000000000019d6689c085ae165831e934ff763ae46a2a6c172b3f1b60a8ce26f
این کد علاقه‌مندان زیادی را مجذوب خود کرده است. اولا این هش ۲ صفر بیشتر از آنچه در آن زمان نیاز داشت، دارد. علاوه‌بر این فاصله زمانی بلاک پیدایش(بلاک شماره صفر) و بلاک بعدی (بلاک شماره یک) ۶ روز است. بلاک پیدایش در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۰۹ ساعت ۱۸:۱۵:۰۵ پدید آمده است و بلاک شماره 1 در تاریخ ۰۹−۰۱−۲۰۰۹ ۰۲:۵۴:۲۵ ساخته شده است. ۶ روز فاصله بین این دو بلاک باعث شده است که  برخی به شباهت این واقعه و داستان آفرینش بپردازند که ۶ روز به طول انجامید و روز هفتم برای استراحت قرار داده شد.

(Visited 22 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *