کیف پول ذهنی

کیف پول ذهنی بیت‌کوین

 کیف پول ذهنی (BrainWallet) به مفهومی اشاره می‌کند که در آن فرد بیت کوین ها را با به خاطر سپردن عبارت دانه (seed phrase) در ذهن خود ذخیره می‌کند. اگر عبارت در هیچ جایی ثبت یا نوشته نشده باشد می‌توان این گونه پنداشت که بیت کوین ها تنها در حافظهٔ دارندهٔ آن موجود‌ند. اگر کیف پول ذهنی فراموش شود، دارنده آن فوت کند و یا دچار ناتوانی دائمی شود بیت کوین ها برای همیشه از دست خواهند رفت. با استفاده از تکنیک‌های مدیریت حافظه می‌توان کیف پول ذهنی بیت کوین را به خاطر سپرد و یادآوری کرد.

چگونه می‌توان کیف پول ذهنی درست کرد؟

ساده‌ترین روش برای ایجاد یک کیف پول ذهنی استفاده از یک کیف پول نرم افزاری برای تولید عبارت دانه و به خاطر سپردن آن است. چنین عباراتی به سادگی توسط نرم افزارهایی مانند Electrum، Armory و Mycelium قابل تولید‌ هستند. پس از به خاطر سپردن عبارت، هر زمان که نیاز به استفاده از کیف پول برای برداشت یا واریز بیت کوین داشته باشید می‌توانید با وارد کردن عبارتی که حفظ کردید در همان نرم افزار تولید کننده به بیت کوین‌ های خود دسترسی داشته باشید. به دلیل ضریب خطای بالای ذهن انسان استفاده از کیف پول‌ های ذهنی به طور کلی توصیه نمی‌شود. اما در شرایط ویژه وجود آنها می‌تواند بسیار سودمند باشد. به طور مثال وقتی که کشوری را تنها با لباس‌هایتان ترک می‌کنید.

کیف پول ذهنی
نمونهٔ یک عبارت ۱۲ کلمه‌ای تولید شده توسط نرم افزار Electrum

آیا می‌توانم لیست کلمات دلخواهم را داشته باشم؟

این کار هرگز توصیه نمی‌شود. مغز انسان در ایجاد اعداد تصادفی به شدت ناتوان است و اگر شما کلمات مورد استفاده در عبارت دانه را خودتان انتخاب کنید و آن را توسط نرم افزارها تولید نکنید احتمال هک شدن کیف پول شما و از دست رفتن بیت کوین‌ های موجود در آن بسیار بسیار زیاد خواهد بود. با این حال برای آزمایش این روش می‌توانید از لیست کلمات موجود در استاندارد BIP39 تعداد ۱۲ کلمه را انتخاب کنید تا کیف پول شخصی خود را داشته باشید.

این کلمات را می‌توانید در نرم افزار Electrum Desktop وارد کرده تا به کیف پول دسترسی داشته باشید. هنگام ساخت کیف پول جدید از گزینهٔ i already have a seed استفاده کرده و در مرحلهٔ بعد گزینهٔ BIP39 seed را پس از کلیک بر روی Options انتخاب کنید. با توجه به اینکه شما به شکل دستی کلمات را انتخاب کرده اید احتمالا به خطای Checksum failed برخواهید خورد که می‌توانید آن را نادیده بگیرید.

در این تاپیک از سایت ردیت مشاهده می‌کنید که فردی با انتخاب بخشی از یک شعر به عنوان عبارت دانه مقدار ۴ بیت کوین را از دست داده است:

Brain wallet disaster from Bitcoin


باز هم تاکید می‌کنیم که هرگز از کیف پولی که با روش انتخاب انسانی ایجاد شده برای تراکنش های واقعی استفاده نکنید.

(Visited 20 times, 1 visits today)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *